Veličina fonta

Disleksija

Kontrast

Bacači sjenki predstavljaju svoje filmske edukativne projekte u Bologni

Ove godine Bacači sjenki su pozvani da predstave svoje edukativne programe (Frooom!Samo nebo nam je granica te Između baštine i filma) na poziv Europskog udruženja za dječji film (ECFA) u suradnji s Bolognskom Kinotekom (Cineteca di Bologna) na međunarodnom sajmu edukativnih filmskih radionica – Workshop Warehouse .
Poveznica na najavu: https://bacaci-sjenki.hr/ecfa-workshop-warehouse-2025-bacaci-sjenki-na-medunarodnom-sajmu-filmske-edukacije-u-bologni/

Nakon uspješne prve edicije, Workshop Warehouse 2025 ponovno okuplja filmske edukatore i praktičare iz cijelog svijeta, s posebnim fokusom na Europu. Događaj organizira ECFA (European Children Film Association) i Cineteca di Bologna u suradnji s mrežom europskih dječjih filmskih festivalaScreen the Future, a sufinanciran je sredstvima Europske unije. Ovogodišnje izdanje održat će se od 27. do 29. lipnja 2025. u Bologni, u sklopu najpoznatijeg svjetskog festivala restaurirane filmske baštine Il Cinema Ritrovato.

ECFA Workshop Warehouse nastao je iz prepoznate potrebe da filmski edukatori iz cijele Europe dobiju priliku iskusiti radionice svojih kolega iz perspektive djece, međusobno razmjenjuju metode, znanja i inspiraciju te razvijaju međunarodnu suradnju. Filmska edukacija, iako ključna za razvoj kritičkog mišljenja, kreativnosti i medijske pismenosti mladih, često je marginalizirana i podcijenjena, pa je ECFA odlučila osigurati platformu kojom se povećava njezina vidljivost i kvaliteta. Sudionici ovog događaja – edukatori, umjetnici i pedagozi – preuzimaju aktivnu ulogu polaznika, sudjelujući u radionicama kolega kako bi iz prve ruke doživjeli njihove pristupe, razumjeli potrebe mladih i osnažili vlastitu praksu.

Zanimljivo je istaknuti da su sami temelji ovog “sajma radionica” postavljeni još 2019. godine u Chemnitzu, tijekom festivala Schlingel, kada su ga osmislili članovi ECFA mreže – među kojima i Bacači sjenki. Iako je realizacija zbog pandemije bila privremeno odgođena, ECFA predsjedništvo ponovno je pokrenulo projekt 2023. godine, a ovogodišnje izdanje potvrđuje njegovu vrijednost i kontinuitet.

U sklopu programa Hrvatsku će ove godine predstavljati radionica “Izravno kino iskustvo / Direct Cinema Experience”, koju će u Bologni voditi Boris Bakal i Veno Mušinović. Riječ je o radionici posvećenoj metodama stvaranja neposrednog, “živog” filmskog izraza, namijenjenoj edukatorima koji rade s djecom i mladima, s ciljem prijenosa znanja i inspiracije nastavnicima i voditeljima s područja filmske i medijske pismenosti.

Boris Bakal je višestruko nagrađivani kazališni i filmski redatelj, glumac, intermedijski umjetnik, kustos, pisac, edukator, aktivist za očuvanje modernističke arhitektonske baštine i javni povjesničar, rođen u Zagrebu, SFRJ (danas Republika Hrvatska/EU). Tijekom svoje raznolike karijere realizirao je brojne projekte, filmove, predstave, predavanja, instalacije i multimedijalne radove u više od 20 zemalja Europe, kao i u Aziji, Africi, Južnoj i Sjevernoj Americi, Australiji i Novom Zelandu. Njegov rad obilježava izraženo istraživanje prostora i vremena, povezanost s arhitekturom i kontekstom te participativni elementi u umjetnosti i kulturi. Boris je inicijator i osnivač škole filmske pismenosti Frooom! za djecu i mlade, koja se od 2012. godine kontinuirano provodi u više od 12 gradova u Hrvatskoj te u inozemstvu. Surađuje s brojnim institucijama i sveučilištima u Europi i svijetu te djeluje proaktivno unutar svjetskih mreža i inicijativa poput CinEd, ECFA te ACHS (Association of Critical Heritage Studies).

Veno Mušinović je filmski redatelj, dramaturg i edukator. Diplomirao je filozofiju i dramaturgiju na Sveučilištu u Zagrebu te stekao diplomu iz filmske režije na FAMU International u Pragu. Od 2016. godine jedan je od ključnih pedagoga filmske škole FROOOM!, a trenutno obnaša funkciju potpredsjednika udruge Shadow Casters. Režirao je nagrađivane kazališne predstave i kratke filmove te vodio više od 30 radionica za djecu i mlade, čiji su filmovi osvojili 12 nagrada na 37 festivala diljem svijeta. Suradnik je škola i festivala diljem Europe, a kao predavač i mentor surađivao je s platformama i organizacijama poput CinEd, KKZ, HFS i drugih.

Bacači Sjenki su višestruko nagrađivana i hvaljena umjetnička i proizvodna platforma za interdisciplinarnu suradnju, stvaralaštvo te promišljanje intermedijalne umjetnosti, koja uspješno i bez poteškoća od 2001. godine isprepliće filmsko stvaralaštvo, međunarodnu suradnju, kazališne izvedbe, urbane intermedijalne projekte, aktivizam, pedagoški rad, video umjetnost te selektorsku praksu u cjelovito umjetničko djelovanje.

Podrška gostovanju Bacača sjenki u Bologni: HAVC, Grad Zagreb
Podrška Bacačima sjenki: Grad Zagreb, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Zaklada kultura Nova, HAVC