“Vitić pleše” na Crossing Europe Film Festivalu

Od 2004. godine, Crossing Europe Film Festival u Linzu svake godine u travnju nudi program posvećen suvremenom i socio-političkom autor filmu iz Europe. Festival traje šest dana, od 29. travnja do 4. svibnja, a nudi između 120 i 140 odabranih igranih i dokumentarnih filmova. Program je usmjeren na prikazivanje raznolike europske kinematografije, uključujući filmove sa značajnih festivala poput Berlinalea, Cannesa i Venice Film Festivala. Festival također ima važnu ulogu u promoviranju novih filmskih autora i omogućava filmovima koji nisu našli mjesto u kinima da dođu do šire publike.
Ove godine na festival će otputovati Boris Bakal i Stanko Juzbašić, redatelj i skladatelj glazbe za film „Vitić pleše“koji je svoju premijeru imao na 19. ZagrebDox-u travnju 2023., a otad je osvojio 9 nagrada i sudjelovao na 26 festivala poput Biografilm festivala u Bologni, Lund Architecture Festivala u Švedskoj, Cuzco Underground Cinema Festivala u Peruu, Festivalu povijesti i filma u Rasnovu, Cine Del Mar filmskom festivalu u Urugvaju, Venice Architecture Film Festivalu i mnogim drugim na što smo ponosni i radosni što se ova priča o obnovi modernističkog arhitektonskog remekdjela arhitekta Ive Vitića prikazuje i međunarodnoj publici.
Film je sniman skoro 20 godina, a montiran 5 godina te na vrlo dinamičan način govori o odnosu arhitekture i društva na primjeru obnove višestambeno-poslovnog kompleksa arhitekta Ive Vitića u Zagrebu. Zgrada je kao rezultat istoimenog projekta umjetnosti zajednice Borisa Bakala i Bacača sjenki obnavljana od 2016. do 2018. i predstavlja najveće ulaganje u stambenu obnovu jednog kulturnog spomenika u Republici Hrvatskoj od II Svjetskog rata.
Film će u Linzu biti predstavljen kao dio programa „Arhitektura i društvo“ koji, po riječima organizatora, proučava društveno suživljavanje u kontekstu arhitektonskih, geopolitičkih ili ekoloških uvjeta.
Bacači Sjenki su višestruko nagrađivana i hvaljena umjetnička i proizvodna platforma za interdisciplinarnu suradnju, stvaralaštvo te promišljanje intermedijalne umjetnosti, koja uspješno i bez poteškoća isprepliće filmsko stvaralaštvo, međunarodnu suradnju, kazališne izvedbe, urbane intermedijalne projekte, aktivizam, pedagoški rad, video umjetnost te selektorsku praksu u cjelovito umjetničko djelovanje.